fbpx

Dzisiaj odpowiemy na jedno z najczęściej zadawanych pytań – jak zaoszczędzić energię w naszym domu. Często nie zdajemy sobie sprawy jak duże kwoty poprzez brak izolacji czy niekontrolowane zużycie wody. Zapraszamy do poradnika „Jak oszczędzać energię w domu”.

Zobacz też:

Pianina cyfrowe Warszawa

Jak najłatwiej oszczędzać energię?

  1. Zamontuj izolację na strychu, aby zapobiec ucieczce ciepła przez dach (najlepiej 100% naturalnej wełny owczej). Postaw na dobrą  izolację ścian – pomoże zminimalizować straty ciepła przez ściany domu.
  2. Zainstaluj pompę ciepła i skorzystaj z RHI. Jeśli kocioł się już wysłużył, spróbuj zainstalować odnawialną technologię grzewczą, a będziesz miał dużą szansę na otrzymanie większościowej dotacji z Unii Europejskiej lub od gminy.
  3. Wystaw wiatrołap wokół drzwi wejściowych, aby zapobiec wpuszczaniu do domu zimnego powietrza podczas zimowych miesięcy.
  4. Postaw na prysznic! Wanny mają tendencję do używania ogromnej ilości gorącej wody w porównaniu do prysznica. Ogranicz długość wspomnianego prysznica. Wiemy, że czasami nic nie przebije przyjemnego długiego prysznica; ale jeśli spróbujesz ograniczyć te wydłużone pobyty do minimum, zaoszczędzisz energię i zmniejszysz rachunki (zwłaszcza jeśli masz wodomierz).  
  5.  Zamykaj okna podczas zimy. Może się to wydawać dość oczywiste, ale jeśli ogrzewanie jest włączone, a ty wypuszczasz całe ciepłe powietrze przez okna, marnujesz ogromne ilości energii i pieniędzy! Zainstaluj ciężkie zasłony i upewnij się, że zamkniesz je w nocy. To znów działa jako bariera zapobiegająca utracie ciepła z domu. 
  6. Jeśli masz zwykły kocioł, wyłącz termostat na zbiorniku ciepłej wody. Oznacza to, że woda w zbiorniku nigdy nie jest zbyt ciepła. Nie ma sensu wytwarzanie gorącej wody w zbiorniku, jeśli po prostu dodasz zimną wodę do prysznica, aby uzyskać odpowiednią temperaturę. Upewnienie się, że jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury (i przechowywana we właściwej temperaturze) w zbiorniku ciepłej wody jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie na rachunku za ogrzewanie, a to odbywa się poprzez obniżenie wartości termostatu na zbiorniku.
  7. Zaizoluj swój bojler z ciepłą wodą. Jeśli masz w domu zbiornik na ciepłą wodę, warto udać się do lokalnego sklepu z artykułami do majsterkowania, aby go ocieplić i w ten sposób ograniczyć straty ciepła.
  8.  Zainstaluj podwójne lub potrójne oszklenie – nigdy nie jest to tanie, ale poprawi komfort cieplny w twoim domu i znacznie obniży rachunki za prąd. Dodatkowo osiągniesz znacznie większy komfort dzięki obniżeniu hałasu.
  9. Zmniejsz temperaturę ogrzewania o kilka stopni. 19 stopni jest tutaj normą. Niektórzy ludzie lubią mieć w domu nieco cieplej, ale z reguły, na każdy stopień, w którym termostat się obniża, zaoszczędzisz około 200 zł
  10. Otwórz okna zamiast polegać na wentylatorze wyciągowym – brak prądu, brak kosztów!   
  11. Ustaw lodówkę / zamrażarkę na wyższą temperaturę, aby nie pracowały tak ciężko. Jeśli rozmrażasz jedzenie, zawsze rozmrażaj je w lodówce, ponieważ wtedy zamrożona żywność będzie utrzymywać lodówkę w chłodniejszym stanie!
  12. Wymień swoje oświetlenie na energooszczędne diody LED, które nie tylko zużywają o 90% mniej energii, ale także 10-20 razy dłużej, więc prawie nigdy nie będziesz musiał ich wymieniać.
  13. Korzystaj z energii słonecznej w zimie, aby utrzymać ciepły dom (utrzymuj zasłony otwarte w ciągu dnia, aby zmaksymalizować bezpośrednie światło wpadające do domu). Kupuj tylko sprzęt o klasie energetycznej A lub wyższej. Są nieznacznie droższe, ale w większości przypadków dodatkowe oszczędności energii pokryją dodatkowy koszt w ciągu zaledwie roku lub dwóch.
  14. Zainstaluj światła wykrywające ruch. Nie ma sensu pozostawiać zapalonych świateł, jeśli nikt nie może z nich skorzystać. Sygnalizatory ruchu są także dobrym środkiem odstraszającym przed niepożądanymi gośćmi.
  15. Użyj mikrofali, aby podgrzać jedzenie zamiast piekarnika – rozgrzewają jedzenie znacznie szybciej, dzięki czemu są bardziej wydajne.
  16. Napraw uszczelki drzwi lodówki. Jeśli do lodówki dostanie się ciepłe powietrze, będzie musiała pracować ciężej (i zużywać więcej energii), aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.
  17.  Napełnij swój zamrażalnik. Zużywa wtedy mniej energii, ponieważ mrożonki nie nagrzewają się po otwarciu drzwi. Jeśli zamrażarka jest pusta, cała przestrzeń wypełni się ciepłym powietrzem, gdy drzwi zostaną otwarte, a zamrażarka musi ciężko pracować, aby ostygnąć po ponownym zamknięciu drzwi.
  18. Wyłącz światła po wyjściu z pokoju. Wiemy jak często rodzice (którzy zwykle płacą rachunki za energię)  mówią to swoim dzieciom. Jest to zdecydowanie warte zachodu, zwłaszcza jeśli nie zamieniłeś się na światła LED
  19. Unikaj używania suszarki – wieszaj ubrania na zewnątrz, kiedy możesz. Suszarki mają duże silniki do obracania ubrań i grzałki o znacznej mocy, aby zmaksymalizować czas procesu suszenia, co oznacza, że ​​są drogimi zestawami do utrzymania. Jeśli możesz powiesić ubrania na zewnątrz, możesz też uciec od prasowania, ponieważ wiatr wykonuje pracę za Ciebie!     Jeśli używasz suszarki, wyczyść filtr kłaczków.

Najpopularniejsza usługa w ostatnich miesiącach:

wynajem pianin cyfrowych


2 Komentarze

AAA · 27 października, 2015 o 11:38 am

Bardzo fajny artykuł – wszystko opisane bez lania wody itp.

Karol · 27 czerwca, 2016 o 7:23 am

Światła wykrywające ruch były u mnie dużym przełomem. Prowadzę duży pensjonat i w skali takiego budynku wyszły mi setki zł oszczędności. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress